DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)

DASK

Zorunlu Deprem Sigortası!

Deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, patlama, tsunami ve yer kayması gibi olaylar, doğrudan maddi zarara neden olabilir. DASK (Doğal Afetler Sigortalar Kurumu) Zorunlu Deprem Sigortası, bu maddi zararları sigorta poliçesindeki limitler doğrultusunda karşılar. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırarak, ikamet ettiğin binayı tamamen veya kısmen zarar gördüğünde teminat altına alabilirsin. DASK sigortası yaptırmadığın durumda ise bu yardımdan yararlanman mümkün değildir.

İLDASK FİYATLARI
İSTANBUL427 TL
ANKARA233 TL
İZMİR518 TL
BURSA454 TL
KOCAELİ567 TL
KONYA119 TL
ANTALYA238 TL
SAKARYA637 TL
TEKİRDAĞ288 TL
MERSİN137 TL
MUĞLA350 TL
ADANA193 TL
GAZİANTEP238 TL
BALIKESİR296 TL
ESKİŞEHİR324 TL

DASK fiyatı, konutun metrekaresi, bulunduğu bölgenin deprem riski ve illere göre değişebilir.

Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Deprem sigortası fiyatları, konutun özeliklerine göre değişirken sigorta şirketlerine göre değişmez. Yani kendi eviniz için Dask fiyatı aldığınızda ödeyeceğiniz sigorta primleri şirketlere göre farklılaşmaz. Bu anlamda Dask ne kadar sorusunun en net cevabı, evinizin özelliklerini girip teklif aldığında belirlenecektir. Binanın yapı tipi, kat sayısı, inşaat ruhsat yılı, bulunduğu il/ilçe gibi özellikler Dask fiyatının belirleyici unsurlarıdır.

DASK Sigorta Bedeli Hesaplamasında Metrekare Esası Nedir?

Dask sigorta bedeli hesaplanırken meskenin metrekaresi için bir bedel belirlenir. Betonerme yapılar için metrekare bedeli 3.016 TL, diğer yapı tarzları için 2.080 TL olarak resmi gazetede yayımlanmıştır. Bu metrekare bedellerine göre Dask hesaplaması yapılır.

DASK Hangi Hasarları Ne Kadar Karşılar?

Deprem, binanızda maddi zararlara neden olabilir. Bu durumda eğer DASK sigortanız varsa, zarar masrafınızın %2’sinin üzerindeki tutarlar deprem sigortan tarafından karşılanır. Örneğin bedeli 100 bin TL olarak belirlenen bir konutta 2 bin liraya kadar olan hasarı siz ödersiniz, üzerindeki zararı ise DASK karşılar. Zorunlu Deprem Sigortası, sadece deprem sonucu meskenin gördüğü zararı karşılar. Yani evinizdeki eşyalar buna dâhil değildir. Eşyalarınızı korumak için ayrıca konut sigortası yaptırabilirsiniz.

DASK yaptırdığınızda binanın farklı bölümleri ayrı ayrı teminat altına alınır. Bu bölümleri aşağıda görebilirsiniz:

• Temeller
• Ana duvarlar
• Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
• Bahçe duvarları
• İstinat duvarları
• Tavan ve tabanlar
• Merdivenler
• Asansörler
• Sahanlıklar
• Koridorlar
• Çatılar
• Bacalar
•Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

DASK Kimin Adına Yaptırılır?

Zorunlu Deprem Sigortası, kiracı tarafından kendi adına yaptırılamaz. Kiracı, Zorunlu Deprem Sigortasını “Sigorta Ettiren” sıfatıyla, ev sahibi adına yaptırabilir. Her durumda tazminat, tapuda “Hak Sahibi” olarak belirtilen kişiye ödenir.

Hisseli Tapuda DASK Nasıl Yapılır?

Hisseli tapuda yani birden fazla kişinin sahip olduğu bir gayrimenkulde DASK sigortası sadece bir kişinin TCKN’si ile yapılabilmektedir. Hissedarlar arasından bir kişinin T.C kimlik numarası ile DASK sigortası teklifi alınabilir. Birden fazla kişiye ait olan tapularda hissedarlardan birinin sadece kendi hisse alanı için DASK sigortası yaptırması mümkün değildir. Yani her bir hissedar için ayrı DASK poliçesi oluşturulmaz, bir kişinin DASK yaptırması tüm hissedarlar için güvence sağlar. Hasar sonucu tazminat, hisseler oranında hak sahiplerinin tümüne ödenir.