Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası

Sağlığınız bizim için özel!

Özel sağlık sigortası, hastalık ya da kaza durumlarında oluşabilecek sağlık masraflarınızı karşılayan ve size özel olarak düzenlenen bireysel sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortası poliçesinde belirlenen şartlar kapsamında tedaviniz için ihtiyacınız olan hizmetleri, ücretsiz ya da minimum ücret ödeyerek alabilirsiniz. Yani özel sağlık sigortası, normal koşullarda özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz miktarın altında fiyatlarla bir sene boyunca hizmet almanızı sağlar.

Özel Sağlık Sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortası en genel haliyle yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlarını kapsar. Ameliyat gibi hastaneye yatış gerektiren tedavilerin ile fizik tedavi, tahlil ya da röntgen gibi yatış gerektirmeyen sağlık hizmetlerini bireysel sağlık sigortası poliçenizle karşılayabilirsiniz. ÖSS poliçelerinde teminatların limitleri oldukça önemlidir çünkü poliçenizdeki teminat limitleri kapsamında tedavi olabilirsiniz. ÖSS teminatları ise ücret limitleriyle belirlenir. Örneğin bazı poliçeler bir hastalığın tedavisini %100 olarak öderken, bazı poliçeler ise tedavinizin %80’ini öder, yani geri kalan %20’lik kısmı siz karşılarsınız. Limitler sigorta şirketlerine göre değiştiği için teklif alırken teminat kapsamlarını detaylıca öğrenmenizde fayda vardır.

Özel Sağlık Sigortası şartları nelerdir?

Özel sağlık sigortası şartları; Türkiye Sigorta Birliğinin (TSB) belirlediği genel şartlar ve sigorta şirketlerine göre değişen özel şartlar olarak ayrılır. Her sigorta şirketinin kendi belirlediği özel şartları vardır. Özel şartlarda sigortanın konusu ve tanımları, teminatları, teminat kapsamı dışında kalan tedavileri gibi şirketlerin özel olarak belirlediği detaylar bulunur. Örneğin bireysel sağlık sigortası yaptırmak için yaş aralığı genel olarak 18-65 yaş ile sınırlıdır. Bazı sigorta şirketleri özel şartlarında farklı bir uygulama yaparak 65 yaş üstüne de ÖSS yaptırabilir.

Özel Sağlık Sigortası hangi hastanelerde geçerlidir?

Özel sağlık sigortasının geçerli olduğu hastaneler, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle özel sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırırken almayı düşündüğünüz poliçenin hangi hastanelerde geçerli olduğunu öğrenebilirsiniz. Özellikle tercih ettiğiniz bir hastane varsa ya da size en yakın olanlara gitmeyi tercih ediyorsanız ÖSS poliçe seçiminizi hastane ağına göre de yapabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası prim hesaplamalarını etkileyen faktörler nelerdir?

Özel sağlık sigortası için ödeyeceğiniz primler hesaplanırken birçok kriter esas alınır. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

• Boyunuz ve kilonuz
• Yaş ve cinsiyetiniz
• Daha önce geçirdiğiniz hastalıklar
• Özel sağlık sigortası poliçe limitleriniz
• Poliçe kapsamındaki teminat limitleriniz
• Sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurum ağı
• Seçeceğiniz ek teminatlar

Özel Sağlık Sigortası primlerinin ücretler ne kadar?

Özel sağlık sigortası primi, sigorta poliçeniz için ödediğiniz ücreti ifade eder ve sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Kendiniz ve aileniz için özel sağlık sigortası ücretlerini öğrenmek isterseniz 0(216) 392 33 53 arayarak bireysel sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Özel sağlık sigortanız ilk primi ödemenizle beraber başlar. Poliçenizde belirtilen süre (genellikle 1 yıl) kapsamında da devam eder ve biter. Bu süre içinde primlerinizi düzenli ödeyerek bireysel sağlık sigortası poliçenizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası hangi hastalıklar için bekleme süresi vardır?

Özel sağlık sigortanızı yaptırdıktan sonra bazı hastalıklarınız için hemen tedavi göremeyebilirsiniz. Bu duruma bekleme süresi denmektedir. Aşağıdaki hastalıklara ait tedavilerde genellikle bekleme süresi uygulanır ama hastalıklar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir.

• Safra kesesi ve safra yolları hastalıkları
• Her türlü fıtık hastalığı
• Omurga ve disk hastalıkları
• Kist dermoid sakral
• Anorektal hastalıklar (hemoroid, fissür vb.)
• Rahim ve yumurtalık hastalıkları
• Bademcik ve geniz eti hastalıkları
• Burun polipleri
• Kafa sinüs hastalıkları
• Diz, omuz, kalça, dirsek eklem hastalık ve lezyonları (menisküs, bağ yaralanmaları ve kondral kırıklar vb.)
• Katarakt
• Prostat hastalıkları
• Her türlü varis
• Hidrosel
• Böbrek ve üriner sistem taşları
• Tiroit bezi hastalıkları

Özel Sağlık Sigortası yaptırdıktan ne kadar süre sonra ameliyat masrafları karşılanır?

ÖSS’nizi yaptırdıktan hemen sonra geçmişten gelen bir hastalığınız ile ilgili ameliyat olmanız durumuna karşı sigorta şirketleri bekleme süresi uygulayabilir. Özel sağlık sigortanızı yaptırdığınız sigorta şirketine göre bu süre farklılık gösterse de genellikle 3 ay ile 1 yıl arasında bekleme süresine tabi olabilirsiniz. Eğer ameliyatınız poliçe kapsamındaysa bekleme süresi geçtikten sonra masraflarınız karşılanır.

Ameliyatlarda dışarıdan gelen doktor ücretleri nasıl karşılanır?

Dışarıdan gelen doktora verilecek ücret, Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) her yıl belirlediği listeye ya da hastanenin kendi ücret politikasına göre belirlenebilir. Ayrıca ameliyat olduğunuz hastaneye dışarıdan gelen doktora verilecek ücret ve uygulamalar, sigorta şirketlerine göre de değişiklik gösterir. Bu nedenle anlaşmalı hastane ve sigorta şirketi ile iletişim kurarak süreci öğrenmenizde fayda var.

Profesör – Doçent farkı sigorta poliçesine nasıl yansır?

Profesör ve doçent ücret farkının karşılanması, ÖSS poliçenizde yazılı olan teminat ve limitleri doğrultusunda değerlendirilir. Bazı sigorta şirketlerinde profesör-doçent farkının karşılanmayacağı belirtilirken bazı şirketler bu farkı karşılar. Ameliyat gibi durumlarda opeasyonu profesörün ya da doçentin yapmasını özellikle tercih etmek istiyorsanız ÖSS’nizi yaptırmadan önce bu farkın karşılanıp karşılanmadığını inceleyip karar verebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası doğum masraflarını karşılar mı?

Özel sağlık sigortanızda doğum teminatı varsa, doğum masraflarınız poliçeniz tarafından karşılanır. Doğum teminatının içerdiği şartlar ise sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Özel sağlık sigortası tarafından hamilelik masraflarınızın nasıl karşılanacağı, poliçe limitlerinin sınırları ve bekleme süresi her poliçede farklılık gösterebilir. Bu sebeple ÖSS doğum teminatını detaylı şekilde incelemeniz gerekir.

Özel Sağlık Sigortası doğumdan ne kadar önce yapılmalıdır?

Özel sağlık sigortası poliçelerinde doğum teminatı bekleme süresi ortalama olarak 1 yıldır. Bu nedenle 1 yıl önce yaptırılması tavsiye edilir. Bazı sigorta şirketleri bu süreyi 6 aya kadar kısaltabilir. Bu konuda detayları öğrenmek için sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası vergi indirimden kimler yararlanabilir ve vergi indirimi nasıl alınır?

Vergi indirimi avantajından, gelir vergisi ödemekle yükümlü olan ve özel sağlık sigortası primlerini düzenli olarak ödeyen herkes faydalanabilir.

Özel sağlık sigortanız için tüm primleri eksiksiz olarak ödediğinizi kanıtlayan bir makbuz veya banka dekontunu iş yerine verdiğiniz takdirde poliçeniz için ödediğiniz primler aylık brüt ücretinizin %15’ini geçmiyorsa vergi iadesi alabilirsiniz. Gelirlerinizi beyanname ile bildiriyorsanız ödediğiniz primleri o yılın matrahına yansıtıp vergi indirimden yararlanabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası maaşa nasıl yansır?

Özel sağlık sigortanız için ödeyeceğiniz primler, aylık brüt ücretinin %15’ini geçmeyecek şekilde vergiden düşülebilir. Bu durum maaş bordro belgenizde gösterilir.

Özel Sağlık Sigortası nasıl iptal edilir?

Özel sağlık sigortanızı iptal ettirmek için hizmet aldığınız sigorta şirketine dilekçe yazarak başvuru yapmanız gerekir. İptal işlemi süresi sigorta şirketlerine göre değişse de ortalama 2 ya da 3 iş günüdür. Bu süreçte iptal talebi dilekçesinin sigorta şirketine ulaştığı tarih esas alınır.

Prim ödemesi yapılmamış Özel Sağlık Sigortası Poliçesi ne zaman iptal olur?

Özel sağlık sigortanız ilk defa oluşturuluyorsa prim ödememeniz durumunda iptal işlemi hemen gerçekleştirilir. Özel sağlık sigortanızı yeniliyorsanız da vade tarihinden sonraki ikinci iş gününde ödemeyi yapmamanız durumunda iptal işlemi otomatik olarak yapılır.