Kasko

KASK

Kasko ile her zaman güvende olun!

Kasko, aracınızı ve içerisindeki bireyleri sigorta poliçesinin teminatları dâhildinde güvence altına alan sigorta türüdür. Kaza nedeniyle aracınızda oluşan hasar durumunda, aracınızın parçalarının çalınması gibi senaryolarda ya da sel ve su baskını gibi zararlarda Kasko Sigortası teminatlar ve limitler doğrultusunda, meydana gelen maddi hasarları karşılar.

Hasarsız Geçirilen YılHasarsızlık İndirimi (%)Kasko Hasarsızlık İndirimi Uygulaması
0Kasko poliçesini ilk kez yaptıran sigortalı için hasarsızlık indirimi uygulanmaz.
130%İlk yılını hasarsız geçiren sigortalı için ilk kasko yenilemesinde %30 hasarsızlık indirimi uygulanır.
240%İkinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için ikinci yıl kasko yenilemesinde %40 hasarsızlık indirimi uygulanır.
350%Üçüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için üçüncü yıl kasko yenilemesinde %50 hasarsızlık indirimi uygulanır.
460%Dördüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için dördüncü yıl kasko yenilemesinde %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.

Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir. Bir kaza ya da hasar durumunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Hasarsızlık indirimleri sigorta şirketlerine göre değişmektedir.

Kasko Sigortası zorunlu mu?

Kasko sigortası isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Yani kasko sigortası yaptırmak için yasal olarak herhangi bir zorunluluğun yoktur. Ancak kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası kapsamında olmayan doğal afet gibi bazı riskleri de kapsadığı için avantajlı bir sigorta türüdür.

Kasko ile Trafik Sigortası arasındaki farklar nelerdir?

Kasko sigortasını isteğe bağlı yaptırabilirken trafik sigortasını zorunlu olarak yaptırmanız gerekir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsanız trafik cezası gibi idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Kasko ve trafik sigortası arasındaki diğer farklar aşağıdaki gibidir.

Trafik Sigortası:
• Bu sigorta türü bir kaza yaşadığında karşı tarafta meydana gelebilecek hasarları karşılar.
• Trafik sigortasının teminatları limitleri devlet tarafından belirlenir; sabittir ve değiştirilemez.
• Trafik sigortası fiyatları, serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle trafik sigortası yaptırdığınızda kapsamı değişmez fakat fiyatlarında değişkenlik olabilir.

Kasko Sigortası:
• Kasko sigortası bir kaza yaptığınızda kendi aracınızda meydana gelen hasarları karşılar.
• Bu sigortanın teminatlarını siz belirleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ek teminatlar ile sigorta poliçenizin kapsamını genişletebilirsiniz.
• Ödeyeceğiniz kasko sigortası fiyatları, poliçenin kapsamına göre değişkenlik gösterir.

Kasko Sigortası kapsamı ve teminatları nelerdir?

Kasko sigortasının teminat kapsamı, hem sana hem de sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir. Genellikle sigorta şirketleri; çarpma, çarpılma ya da çalınma gibi konuları ana teminat olarak sunar. Bu teminatlara ek olarak doğal afetler nedeniyle yaşadığın hasarlar veya yanlış akaryakıt dolumu gibi teminatları da poliçenize ekletebilirsiniz.

Kasko indirimi, mesleğine ve aracının hasarsızlık durumuna göre farklılaşır. Örneğin, uzun süre aracınızla herhangi bir kaza yapmazsanız daha sık kaza yapan sürücülere göre daha az kasko ücreti ödersiniz.

Kasko teklifi almak için hangi belgeler gereklidir?

Kasko teklifi almak için kasko yaptıracağınız araca ait trafik tescil belgesi veya halk arasında sık kullanılan tabir ile ruhsat bulundurmanız yeterlidir. Bunun dışında teklif almak için ekstra herhangi bir belgeye gerek yoktur.